تبلیغات
نماز و جوان - گرایش جوانان به نماز

گرایش جوانان به نمازراه های جذب جوانان به نماز و آگاه کردن آن ها از فلسفه، ارزش و اهمیت آن، بسیار متنوع و متناسب با شرایط فردی و اجتماعی جوانان است، ولی عمده راه های تعمیق گرایش های آن ها به مسائل معنوی و نماز، در دو مورد زیر خلاصه می شود: 
1. بالا بردن سطح آگاهی و شناخت آن ها درباره ی نماز: 
این کار می تواند با استفاده از شیوه های تشویق، اهدای کتاب های مناسب و تأئید شده و جذاب، و برگزاری مسابقات، جلسات آموزشی - تفریحی، اردو و غیر این ها انجام شود. 
قرآن کریم در آیات فراوانی علم را ستوده و نسبت به جهل و نادانی هشدار داده است؛ مانند: «آیا کسانی که می دانند و کسانی که نمی دانند، یکسانند؟ تنها خردمندانند که پند پذیرند» [زمر،9]. نیز: «.... انما یخشی الله من عباده العلماء» [فاطر، 28]: ... از بندگان خدا، تنها دانایانند که از او می ترسند. و نیز: «و تلک الامثل نضربها للناس و یعقلها الا العالمون» [عنکبوت، 43]: و این مثل ها را برای مردم می زنیم، [ولی] جز دانشوران آن ها را در نیابند. و... 
2. ارائه ی الگوی مناسب از سوی والدین، مربیان و دوستان: این الگو می تواند اهمیت دادن به نماز اول وقت، حضور در مسجدها و نماز جماعت، مطالعه ی کتاب هایی درباره ی اهمیت نماز، و بازگو کردن آن و چنین کارهایی باشد.
مسأله ی ارائه ی الگو در راه تبلیغ، از اهمیت فراوانی برخوردار است. امام صادق علیه السلام، می فرماید: «کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم»: شما با رفتار و کردارتان دین را تبلیغ کنید، و نه تنها با زبانتان. 
در پایان یادآور می شویم که مشاوره با کارشناسان دینی و تبلیغی، به ویژه در موارد خاص، مفید و در برخی مواقع لازم است. 
عوامل بی میلی برخی جوانان به نماز نیز می تواند بسیار گوناگون باشد، ولی عمده ی آن ها از جهل و روابط نامناسب ریشه می گیرد. نادانی نسبت به اهمیت نماز، بستر مناسبی را برای انحراف های بعدی به وجود می آورد. تحقیر و برخوردهای نامناسب با جوانان و ارائه ی الگوی تنفر آمیز نیز، در بی رغبتی آن ها به نماز دخالت بسیاری دارد. 
منبع:مجله آموزش قرآن 20 /س


تاریخ : یکشنبه 23 آبان 1395 | 11:15 ب.ظ | نویسنده : علیرضا دلربا | نظرات

  • paper | الگوریتم | مدرسه نونهالان