تبلیغات
نماز و جوان - نماز و نظم

نماز و نظم

namaz

وقتی نماز موجب نظم می شود
بهترین نظم و انضباط را می توان از مكتب نماز گرفت، زیرا انجام نماز در اوقات معین و مخصوص، آداب نماز در مورد نیت و قیام و ركوع و سجود و جای گرفتن هر موضوعی از نماز در محل خود، علاوه بر آثار مفیدی كه در روح انسان می گذارد، موجب نظم و انضباط در زندگی خواهد شد
0 0 بازدید 0 نظر
 

جام دینی: یكی از اصولی را كه نمازگزار حتما باید رعایت كند، نظم و انضباط است. گرچه این خصلت برای همگان لازم و ضروری است، ولی برای نمازگزار ضرورت بیشتری دارد.

در اهمیت و ضرورت این امر اساسی همین بس كه حضرت علی(ع) می فرماید: شما حسن و حسین و همه فرزندانم و خانواده ام و هر كس را كه این نوشته من به او برسد،به پرهیزگاری و نظم در كارها سفارش می كنم.

شاید چنین گمان كنند كه منظور از رعایت اصل نظم و انضباط به"موقع آمدن و رفتن" تنها است. اگر چه خود این كار، جز كلی انضباط محسوب می گردد، بلكه منظور آن حضرت، چنانچه از اضافه كلمه امر استفاده می شود، رعایت نظم درجمیع امورزندگی و تمامی برنامه های انسانی است، خواه نظم مربوط به عبادت یا تجارت یا سایر شئون زندگی باشد. حضرت علی(ع) می خواهد بفرمایند كه جهان هستی بر پایه نظم استوار یافته است و ما كه جزیی از این جهان هستیم باید از آن انفكاك نداشته باشیم. به همراه انضباط بسیاری از خصلت های نیكوی دیگری در انسان به وجود می آید.

اگر معلم هستیم و به موقع سر كلاس بیاییم،حقوق شاگردان را تضییع نمی كنیم و اگر كارمند هستیم و به موقع سركار خود حاضر شویم، امام جماعت نیز سر وقت برای نماز جماعت حاضر شود، باید نمازگزار در انجام نظم در كارها برای دیگران الگو و نمونه باشد. دیگران نظم را از نمازگزار یاد بگیرند، همان طوری كه نمازگزار درس نظم از وقت نماز می گیرد.

اسلام دین نظم و انضباط است و با همه قوانین خود مسلمانان را با انضباط بار می آورد. وقت شناسی،نظم است،در اسلام یكی از مسائل ضروری وقت شناسی است. مسلمان باید وقت شناس باشد، زیرا خداوند نمازهای پنجگانه را در اوقات معین واجب كرده و مسلمانان موظف می باشند كه در اوقات مشخصی خدا را عبادت كنند. با این كه انجام همه نمازهای پنجگانه اوقات محدود دارند، ولی اسلام با ترغیب به اقامه نماز در آغاز اوقات می كوشد همه مسلمانان افرادی با انضباط گردند و ترغیب به انجام فرایض در نخستین لحظات اوقات نماز توسط پیشوایان دینی با عبارات گوناگون بدان توصیه شده است.

در دعای مكارم اخلاق در مورد نظم آمده است :حسن فی جمیع احوالی عملی؛در جمیع حالات كردارم را نیكو گردان. یكی از معانی نیكویی عمل در هر حال، نظم دادن و انضباط به كارها و انجام تكالیف است. مسلمان منظم هیچگاه از خود، وضع قانون نكرده و از خدا و رسول (ص) سبقت نمی گیرد و همان طور كه قرآن می فرماید عمل می كند. آنچه را پیامبر(ص)برای شما آورد به عنوان دستو العمل به كار گیرید و آنچه را كه نمی فرمود ترك كنید.

بهترین نظم و انضباط را می توان از مكتب نماز گرفت، زیرا انجام نماز در اوقات معین و مخصوص، آداب نماز در مورد نیت و قیام و ركوع و سجود و جای گرفتن هر موضوعی از نماز در محل خود، علاوه بر آثار مفیدی كه در روح انسان می گذارد، موجب نظم و انضباط در زندگی خواهد شد و عملا نظم و ترتیب به انسان می آموزد و انسان را از زندگی درهم و برهم و بی انضباطی باز می دارد.

با توجه به این كه یكی از عوامل بسیار مهم پیشرفت و تكامل، نظم و انضباط است. امیر المومنین علیه السلام- درمورد وقت نماز، كه نشان دهنده نظم است، می فرماید: در انتظار وقت نماز باش، آن را در وقت خودش بخوان، هنگام فراغت شتاب نكن،كه آن را قبل از فرا رسیدن وقتش بخوانی،و هنگام اشتغال و سر گرمی آن را از وقتش تاخیر نینداز.(بحار الانوار،ج 83،ص 14 ).

نظم و انضباط در زندگی امام خمینی(ره)

نظم و انضباط از عوامل موفقیت انسانهاست. امام خمینی در این رابطه حتی از دقیقه ها و ثانیه ها حسن استفاده را می كردند. ایشان انضباط را در تمامی تصمیمات فردی و شئونات اجتماعی خود دخالت داده بودند.

یكی از ویژگی های حضرت امام خمینی كه برای همه مفید است، این است كه ایشان تمام امور را روی نظم انجام می دادند، یعنی همان طور كه اوقات نماز را به نماز اختصاص داده بودند،اوقات زیارت را هم به زیارت.

امام تمام اوقات شریفشان را برای كارهای شبانه روزی منظم و مرتب كرده بودند، كه این نكته بسیار مهمی است و تا وقتی كه انسان در امورش منظم نشود،هیچ كاری را نمی تواند پیش ببرد.ایشان حتی بر درسشان نیز این نظم حاكم بود ودر  ورزش هم نظم را رعایت می كردند.

حضرت امام خمینی تمام كارهای روزمره خود را طبق برنامه و وقت معین انجام می دادند. راه رفتن، غذا میل نمودن، نماز و قرآن و دعا خواندن،حتی زمان نماز و قرآن و دعا معین بود. همیشه به همان اندازه وقت برای عبادت می گذاشت.

بنابر این امام خمینی را می توان بهترین الگو برای نماز گزاران دانست و سعی شود نماز را در اول وقت و مدت معین به جا آورده شود و نباید وقت نماز را به وقت چیز دیگر ندهیم و از زمان نماز و دعا و قرآن هم كم نكنیم و هر چه انسان عمرش صف نماز شود از بین نمی رود،بلكه می ماند و اثرش هم در دنیا و عالم برزخ و قیامت تجلی می كند

و نمازی با ارزش است كه با وضوی كامل و در وقت معین و با حال خشوع و خضوع و همراه با تلاوت قرآن قبل و بعد از نمازنیز به جا آورده شود.همه اینها منوط بر نظم نماز گزار است كه هیچ چیز باعث نشود نظم نماز را به هم نزند.

 تاریخ : یکشنبه 16 آبان 1395 | 10:47 ب.ظ | نویسنده : علیرضا دلربا | نظرات

  • paper | الگوریتم | مدرسه نونهالان